Styrelsen 2020

Epost till hela styrelsen: styrelsen@wris.se

Ordförande
Eva Rambech                           Epost:              Eva@wris.se

Jag kom i kontakt med westernridning någon gång i mitten på 90-talet. Då red jag engelskt och en kompis lockade med mig på en helgkurs i western i Knäred. Intresset var väckt. Efter det hittade jag Steve’s Western i Lyngby utanför Genarp. När man klev in i det stallet så möttes man av ett glatt gäng sittandes i en skinnsoffa. Där kände man sig välkommen från första stund och fick vänner för livet. Fram tills ungefär 2001-2002 red jag engelskt och western parallellt men sen blev det bara western. Jag hittade en nystartad westernridskola ute i Häckeberga, Trällekilla Western Pleasure. Där både red jag och var med på kurser i hästhantering från marken. Egen häst skaffade jag mig först 2004. Innan dess red jag på andras. Jag fastnade för westernridningen för att det var där jag fick lära mig mycket mer på kort tid om hur hästar fungerar och deras beteende än vad jag gjort under alla år i den engelska ridningen. Att lära om var svårt och tog tid. Det är så mycket som sitter i ryggmärgen. Men vad glad jag är att jag tog steget över. Har aldrig ångrat mig.

Fotograf Mart Käsper.

Ledamot/kassör
Pauline Nilsson                       Epost:              Pauline@wris.se

Ledamot/sekreterare
Lars Tornberg                           Epost:              Lars@wris.se

Ledamot
Fredrik Ramner                       Epost:              Fredrik@wris.se

Ledamot
Camilla Becker Jeppsson   Epost:             Camilla@wris.se
Suppleant
Liselott Åkesson                      Epost:            Liselott@wris.se
Suppleant
Hannah Dahlgren                    Epost:            Hannah@wris.se

Revisorer.
Kristina Torstensson

Valberedning.
Sammankallande:
Mats Larsson Tel: 0706275751

Åsa Johansson
Mejl: systerasa@live.se
Tel: 0736269501

Therese Andersson
Mejl: tatraining@hotmail.com
Tel: 073-050 05 77


 

   

 

http://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9/sitemap.xsd